Studijní a zkušební řády vycházejí z výše uvedených legislativních norem a stanovují kromě jiného, jak například postupovat v případě, že autor závěrečné práce pracoval s citlivými daty, které mu poskytla pro účely vypracování závěrečné práce spolupracující firma a tato firma si nepřeje citlivá data zveřejnit. V takovém případě je potřeba citlivé údaje zpracovat do samostatné zprávy a v závěrečné práci bude na tuto samostatnou práci odkazováno.
Studijní a zkušební řád pro studium v bakalářských a magisterských studijních programech Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (TUO_VP_19_002 verze: A)
Čl. 26
Kvalifikační práce
(1) Kvalifikační prací student prokazuje, že je schopen řešit a ústně a písemně prezentovat zadaný problém a obhájit své vlastní přístupy k řešení. Bakalářská práce a diplomová práce se liší charakterem zadaných problémů a rozsahem a hloubkou jejich zpracování. Vypracování bakalářské a diplomové práce je součástí studijního plánu.
(2) Zadání kvalifikačních prací na základě návrhu jejich vedoucích vypisují vždy na začátku akademického roku vedoucí kateder. Témata mohou vycházet z návrhů předložených studenty (§ 62 odst. 1 písm. f) zákona). Termíny a způsob zveřejnění témat a výběru kvalifikační práce studentem stanoví děkan.
(3) Zadání kvalifikační práce obsahuje zejména stručnou charakteristiku problematiky úkolu, cílů, kterých má být dosaženo, základní literární prameny, jméno vedoucího kvalifikační práce a jazyk vypracování. Vedoucím kvalifikační práce může být osoba, která je zaměstnancem VŠB-TUO nebo má s VŠB-TUO uzavřenou dohodu mimo pracovní poměr. Vedoucím bakalářské práce může být také student doktorského studijního programu VŠB-TUO v prezenční formě studia.
(4) Vedoucí kvalifikační práce a její oponent, kterého jmenuje vedoucí katedry, vypracují posudky k této práci. Student má právo se s posudky seznámit nejméně tři dny před konáním obhajoby. V případě potřeby může vedoucí katedry jmenovat více oponentů.
(5) Při obhajobě kvalifikační práce student nejprve uvede hlavní výsledky své práce a poté se vyjádří k připomínkám uvedeným v hodnocení vedoucího kvalifikační práce a v posudku nebo posudcích oponenta nebo oponentů. Dále následuje diskuse./p>
(6) Platí, že odevzdáním kvalifikační práce autor souhlasí se zveřejněním své práce podle zákona, bez ohledu na výsledek obhajoby.
(7) Kvalifikační práce odevzdaná uchazečem k obhajobě musí být nejméně pět pracovních dnů před konáním obhajoby zveřejněna k nahlížení veřejnosti v místě katedry, kde se má konat obhajoba kvalifikační práce a která organizuje státní závěrečné zkoušky tohoto uchazeče. Každý si může ze zveřejněné práce pořizovat na své náklady výpisy, opisy nebo rozmnoženiny. Vedoucí katedry, která organizuje státní závěrečné zkoušky, zajistí evidenci osob, které využily této možnosti.
(8) VŠB-TUO nevýdělečně zveřejňuje kvalifikační práce, u kterých proběhla obhajoba, včetně posudků oponentů a výsledku obhajoby prostřednictvím databáze kvalifikačních prací, kterou spravuje Ústřední knihovna VŠB-TUO za podpory informačního systému. Fakulta může odložit zveřejnění kvalifikační práce podle § 47b odst. 4 zákona. Žádost o odklad zveřejnění podává vedoucí kvalifikační práce prostřednictvím informačního systému proděkanovi pro studium. Žádost musí obsahovat zdůvodnění odkladu a termín, kdy bude práce zveřejněná.
(9) V případě, kdy zadání kvalifikační práce vychází ze spolupráce s jinými právnickými a fyzickými osobami je v úvodu kvalifikační práce zpravidla vloženo prohlášení zástupce spolupracující právnické nebo fyzické osoby o souhlasu se zveřejněním. Formální úpravu kvalifikačních prací stanoví předpis fakulty.
(10) Ustanovení odstavců 7 až 9 se použijí, pokud zvláštní právní předpisy o ochraně duševního vlastnictví nebo obchodního tajemství2) nestanoví jinak.
2) Např. zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů, § 504 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
Studijní a zkušební řád pro studium v doktorských studijních programech Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (TUO_VP_07_005 verze: L)
Čl. 20
Disertační práce
(1) Disertační práce je výsledkem řešení konkrétního vědeckého úkolu, prokazuje schopnost studenta samostatně tvůrčím způsobem vědecky pracovat a musí obsahovat původní výsledky vědecké práce. Disertační práce je ucelené pojednání, které obsahuje původní uveřejněné vědecké výsledky studenta nebo výsledky přijaté k uveřejnění. Za disertační práci lze výjimečně uznat i soubor publikací nebo ke zveřejnění přijatých rukopisů, opatřených integrujícím textem.
(2) V případě, že jde o společnou práci více autorů, musí být jednoznačně a věcně vymezen podíl studenta a přiloženo stanovisko všech spolupracovníků, obsahující jejich procentuální podíly.
(3) Disertační práce je psána v jazyce, ve kterém je akreditován doktorský studijní program a uskutečňováno studium. Je-li studijní program akreditován a studium uskutečňováno v jazyce českém, může být práce napsána také ve slovenštině. Děkan rozhodne, na základě žádosti studenta a na základě stanoviska školitele a oborové rady, o napsání disertační práce v některém z jazyků podle čl. 14 odst. 7.
(4) Disertační práce zpravidla obsahuje tyto části:
a) anotace v českém nebo slovenském jazyce a v jazyce anglickém, v rozsahu jedné strany textu,
b) úvod a přehled o současném stavu problematiky, která je předmětem disertace,
c) cíl a obsah disertace,
d) metody zpracování,
e) výsledky disertační práce s uvedením nových poznatků a jejich analýzy,
f) konkrétní závěry pro realizaci v praxi nebo pro další rozvoj vědního oboru,
g) použitou literaturu a jiné prameny, ze kterých student vycházel nebo na ně reagoval,
h) seznam vlastních prací vztahujících se k tématu disertace,
i) závěr práce a doporučení pro další postup ve výzkumu nebo vývoji také v některém z jazyků podle čl. 14 odst. 7; rozsah tohoto závěru je přibližně jedna strana textu (je-li disertační práce vypracována v některém z jazyků podle čl. 14 odst. 7, musí být závěr práce a doporučení pro další postup vypracován v češtině nebo slovenštině).
Formální úpravu disertační práce stanoví fakulta.
(5) Student odevzdává disertační práci v elektronické podobě a současně v tištěné podobě na administrativním pracovišti v nejméně 5 vyhotoveních s potřebnými doklady, specifikovanými administrativním pracovištěm, a dále student podá žádost o obhajobu. Jedno vyhotovení disertační práce bude uloženo v Ústřední knihovně VŠB-TUO.
(6) Doplňkem disertační práce je autoreferát, který slouží k informování vědecké veřejnosti o hlavních výsledcích práce. V autoreferátu je stručně uveden obsah disertační práce. Formální úpravu stanoví fakulta. Autoreferát je psán v českém jazyce nebo v jazyce, ve kterém je vypracována disertační práce. Přílohou autoreferátu je jednostránkový abstrakt. Pokud je autoreferát napsán v jazyce českém, pak je abstrakt napsán v jazyce anglickém. Pokud je autoreferát vypracován v cizím jazyce, pak je abstrakt vypracován v českém jazyce. Autoreferát se odevzdává v elektronické podobě a v tištěné podobě. Počet výtisků je stanovený děkanem.
(7) Platí, že odevzdáním disertační práce autor souhlasí se zveřejněním své práce podle zákona, bez ohledu na výsledek obhajoby.