Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ústřední knihovna zajišťuje formou ročního předplatného přístup do vybraných elektronických informačních zdrojů (EIZ). Smlouvy s poskytovateli přístupu do těchto EIZ pro nás zajišťuje národní licenční centrum CzechELib. V rámci jednotlivých databází se může jednat o vybrané kolekce nebo o kompletní přístup ke všemu.

Vzhledem k tlaku na OA publikování se při novém uzavírání smluv myslí právě na Open Access a cílem je převod klasického předplatného modelu licenční smlouvy na model transformační smlouvy. V klasické smlouvě na předplatné se řeší jen přístup ke zdrojům pro „čtení “ a stahování EIZ. Transformační smlouva zahrnuje převedení části poplatku za čtení (read fee) na poplatek za publikování (publish fee).

Zjednodušeně se dá říci, že díky transformačním smlouvám máme přístup k elektronickým informačním zdrojům + určitý počet tokenů, kterými je možné uhradit poplatek za publikování (Article Processing Charge – APC).

Transformační smlouvy vznikají jen „nad“ klasickými smlouvami o předplatném. Vždy se tedy jedná o kombinaci předplatné EIZ + tokeny či nějaké další výhody k publikování.

Open Access

Aktuálně má VŠB-TUO platné transformační smlouvy s vydavateli ACM, Springer Nature a Wiley. 

ACM

Association for Computing Machinery (ACM)

Bezplatné a neomezené publikování v režimu Open Access

Springer Nature

Bezplatné, omezené publikování v režimu Open Access

Wiley

Bezplatné, omezené publikování v režimu Open Access

Aktuální počty tokenů a jejich využití

vydavatel počet tokenů již využito zůstává
Springer Nature 12 5 7
Wiley 9 2 7
ACM  neomezeně

 Další informace o transformačních smlouvách jsou k dispozici na webových stránkách národního licenčního centra CzechELib.