Základní informace

Doplňování knihovního fondu o sborníky z odborných akcí se řídí Pokynem k nakládání se sborníky příspěvků z odborných akcí, viz Předpisy.

Pokyn vymezuje evidenci sborníků s cílem zajistit dlouhodobou dostupnost a zpřístupnění těchto dokumentů potenciálním uživatelům.

Doktorandi se k pokynu dostanou prostřednictvím svých školitelů.

Povinnost evidence sborníků z odborných akcí

Každý pracovník VŠB-TUO je povinnen:

• zaevidovat v Ústřední knihovně sborník z odborné akce, jehož úhrada byla provedena z veřejných prostředků (provozní prostředky pracoviště, nebo grantové prostředky)
  • tento sborník evidovat v ÚK do 30 dnů od jeho převzetí na konferenci
  • pokud sborník neobdržel v průběhu konference, sdělit to po návratu z akce e-mailem na adresu andrea.motakova@vsb.cz

Povinnost se vztahuje:

• na sborníky v listinné podobě
  • na sborníky v elektronické podobě na hmotném nosiči CD, DVD, USB flash disku, nebo na sborníky publikované pouze on-line

Postup při evidenci sborníků

Tištěné sborníky, elektronické sborníky na CD, DVD

Pracovník má povinnost předat sborník do Ústřední knihovny k evidenci.

• sborník je možné předat na pracovištích knihovny:
    • výpůjční oddělení a studovna v Ostravě-Porubě
    • knihovna a studovna EkF
    • knihovna a studovna FBI
    • knihovna a studovna FAST
    • na pracovišti akvizice (místnost NK 135)
    • případně na sekretariátu knihovny (místnost NK 133)
  • nebo jej zaslat vnitřní poštou s informací o jméně pracovníka - účastníka konference, pracovišti a o preferovaném způsobu zařazení do fondu viz níže.

Zařazení sborníků do knihovního fondu

• v případě zaměstnanců a studentů prezenční formy doktorského studia, jejichž pracoviště má zřízenou katedrovou knihovnu viz směrnice Zřizování a vedení katedrových knihoven, je sborník zařazen do fondu:
    • jako Deponát
    • nebo Osobní neomezená výpůjčka
  • v případě zaměstnanců a studentů prezenční formy doktorského studia, jejichž pracoviště nemá zřízenu katedrovou knihovnu, je sborník zařazen do fondu jako Osobní výpůjčka s prodlouženou výpůjční lhůtou.

Sborníky na USB flash disku, SD kartě, nebo publikované pouze on-line

Tyto sborníky knihovna neeviduje do knihovního fondu, účastník akce má však povinnost o získání této formy sborníku písemně informovat knihovnu. Tato informace je knihovnou evidována.

Evidence těchto sborníků umožňuje pracovníkům Ústřední knihovny včasné doplňování nových položek do systému OBD, konkrétně do číselníku zdrojů a číselníku vydavatelů pro záznamy výsledků výzkumu a vývoje „D – stať ve sborníku“.

Doplňující informace

V případě nedodržení lhůty je odpovědný pracovník součásti univerzity (proděkan pro VaV, tajemník VŠ ústavu) upozorněn na neplnění povinnosti pracovníka a pracovník upomenut pověřeným pracovníkem knihovny.

Andrea Motáková, telefon 597 324 594, místnost UK 135