Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

CWTS Leiden Ranking 

Žebříček sestavuje univerzita v Leidenu (Nizozemsko).

Žebříček se zakládá na datech z Web of Science, konkrétně ze Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index a Arts & Humanities Citation Index, v potaz bere pouze tzv. “core publications”, tedy články, nikoli články ze sborníků a monografie. 

Univerzity jsou klasifikovány z různých perspektiv a podle toho se mohou i různě umisťovat. Ve srovnání s ostatními žebříčky tedy univerzity neobdrží jediné výsledné skóre a umístění.

Cíle a metody měření

Žebříček si dává za cíl spravedlivé a zodpovědné srovnání univerzit, kterého je možné dosáhnout jen při srovnávání jednotlivých porovnatelných aspektů zvlášť. Obdržené výsledky nejsou skóre, ale živá data.

Veškeré výsledky jsou prezentovány jak v celých číslech, tak v procentech. Zatímco v prvním případě mají větší univerzity tendenci umisťovat se na vyšších příčkách, v druhém případě si mohou větší i menší univerzity vést srovnatelně stejně dobře.

Pro publikace vytvořené ve spolupráci nabízí žebříček 2 různé metody kalkulace – plnou a částečnou – podle toho, jakou váhu těmto publikacím dáváme.

Kombinace těchto aspektů spolu se čtyřmi následujícími indikátory vytváří nejrůznější kategorie, ve kterých se univerzity umisťují s různými výsledky.

Použité indikátory

Vědecký dopad - Počet a procentuální vyjádření univerzitních publikací, které ve srovnání s ostatními publikacemi v oboru za konkrétní období patří do prvních 1 % / 5 % / 10 % a 50 % nejcitovanějších publikací.

Spolupráce - Počet a procentuální vyjádření univerzitních publikací, které vznikly ve spolupráci s jinými institucemi / zeměmi / průmyslovými organizacemi + publikace, které vznikly ve spolupráci při geografické vzdálenosti menší než 100 km a vyšší než 5000 km (v obou případech se počítá nejvyšší vzdálenost mezi dvěma adresami).

Otevřený přístup - Počet a procentuální vyjádření univerzitních publikací s otevřeným přístupem, dále publikace se zlatým/hybridním/bronzovým otevřeným přístupem + publikace s neznámým příznakem.

Gender - Počet a procentuální vyjádření autorství s neznámým příznakem / autorství mužů a žen v rámci všech univerzitních autorství / autorství mužů a žen vůči sobě.

 Více informací viz https://www.leidenranking.com/

Ranking Web of Universities

Vychází od roku 2004 v půlročních intervalech a přináší užitečné informace o výkonu univerzit z celého světa na základě jejich webové prezentace a dopadu.

Zajišťuje Cybermetrics Lab (Spanish National Research Council, CSIC).

Cíle měření

Prvotním cílem rankingu je posílit webovou prezentaci instituce s podporou iniciativ otevřeného přístupu, které usilují o signifikantní posun v transferu vědeckých a kulturních znalostí, vytvářených univerzitami, směrem k celé společnosti.

Cílem není hodnotit webové stránky, jejich design nebo využívanost a popularitu jejich obsahu podle počtu návštěv nebo návštěvníků. Webové indikátory jsou použity k přesné, obsažné a hluboké evaluaci výkonu univerzity se zahrnutím jejích aktivit, výstupů a relevance dopadu na globální úrovni.

Použité indikátory

Velikost - Size (S). Počet stránek pokrytých vyhledávači Google, Yahoo a Bing Search.

Viditelnost - Visibility (V). Celkový počet unikátních externích odkazů získaných stránkou - podle Yahoo Site Explorer.

Soubory - Rich Files (R). Po zhodnocení relevance souborů k akademickým a publikačním aktivitám se počítá počet různých formátů souborů: Adobe Acrobat (.pdf), Adobe PostScript (.ps), Microsoft Word (.doc) a Microsoft Powerpoint (.ppt). Data jsou získána z Google, Yahoo a Bing.

Vědeckost - Scholar (Sc). Data kombinují počet prací publikovaných v posledních čtyřech letech a zahrnutých v Google Scholar s daty o všech publikacích z období o dva roky dříve ze SJR.

 Více informací viz http://www.webometrics.info/en

QS World University Rankings

Tento žebříček univerzit vyhodnocuje a jednou ročně publikuje britská společnost Quacquarelli Symonds (QS).

Použité indikátory

  • Reputace - Academic Reputation (40 %)
  • Reputace u zaměstnanců - Employer Reputation (10 %)
  • Poměr akademiků a studentů - Faculty/Student Ratio (20 %)
  • Poměr citací a akademiků - Citations per faculty (20 %)
  • Mezinárodní zastoupení akademiků - International Faculty Ratio (5 %)
  • Mezinárodní zastoupení studentů - International Student Ratio (5 %)

Times Higher Education World University Rankings

Vydavatelem žebříčku THE WUR je londýnský týdeník Times Higher Education, přední britský časopis zaměřený na témata a novinky z oblasti vyššího vzdělávání.

Žebříček je vydáván již od roku 2004 a každoročně představuje seznam nejlepších univerzit na světě, přičemž do hodnocení zahrnuje téměř 1400 univerzit z víc jak 90 zemí světa. K evaluaci využívá 13 indikátorů, které měří výkon univerzity v oblasti výuky, výzkumu, transferu znalostí, mezinárodnosti a příjmů z průmyslu.

Za dobu své existence žebříček vznikal ve spolupráci s různými společnostmi - nejprve s britskou firmou Quacquarelli Symonds (výsledkem byl společný, nyní však již oddělený, produkt THE–QS World University Rankings), poté s Thomson Reuters a od roku 2014 se společností Elsevier.

V současné době je žebříček THE WUR výsledkem spolupráce mezinárodního týmu datových specialistů se společností Elsevier, která pro něj poskytuje data, a cca 10 000 akademiky, kteří každoročně přispívají do průzkumu akademické reputace (Academic Reputation Survey), aby přinesli co nejspolehlivější obrázek o prestiži jednotlivých univerzit. 

Ojedinělost žebříčku THE WUR spočívá mimo jiné v tom, že správnost dat je podrobována auditu od externí nezávislé firmy PricewaterhouseCoopers (PwC), čímž je zajištěna věrohodnost a bezúhonnost výsledků.

Použité indikátory

Univerzity jsou hodnoceny podle 13 výkonnostních indikátorů, rozdělených do 5 oblastí - výuka, výzkum, citace, mezinárodnost a příjem z průmyslu.

Do žebříčku nejsou zahrnuty univerzity, které neposkytují výuku v bakalářských a magisterských programech, měly méně než 1000 publikací za poslední pětileté období (s minimem 150 publikací za rok), nebo pokud se víc jak 80 % jejich výzkumu soustřeďuje pouze na jednu výzkumnou oblast.

Teaching (Výuka)

Zaměřuje se na vzdělávací reputaci instituce, charakteristiku prostředí pro výuku a studium; celkově tvoří 30 % výsledku; zahrnuje tyto indikátory:

  • Reputation survey (15 %) - prestiž instituce v oblasti výuky na základě odpovědí z každoročního průzkumu akademické reputace
  • Staff-to-student ratio (4,5 %) - počet akademických zaměstnanců na studenta
  • Doctorate-to-bachelor’s ratio (2,25 %) - poměr absolventů doktorských programů vůči absolventům bakalářských programů
  • Doctorates-awarded-to-academic-staff ratio (6 %) - poměr počtu absolventů doktorských programů vůči počtu akademických zaměstnanců
  • Institutional income (2,25 %) - příjem instituce na počet akademických zaměstnanců, hodnota normalizována za použití parity kupní síly; vyjadřuje status instituce a v širším slova smyslu i infrastrukturu a vybavení dostupné studentům a zaměstnancům

Research (Výzkum)

Hodnotí objem výzkumu, příjem z výzkumu, jeho reputaci; tvoří 30 % výsledku; zahrnuje tyto indikátory:

  • Reputation survey (18 %) - prestiž instituce v oblasti výzkumu na základě odpovědí z každoročního průzkumu akademické reputace
  • Research income (6 %) - příjem instituce z výzkumu na počet akademických zaměstnanců, hodnota normalizována za použití parity kupní síly a tak, aby brala v úvahu tematické zaměření univerzity (protože výzkum v technických oborech je podporován a financován větší měrou než výzkum ve vědách humanitních či sociálních).
  • Research productivity (6 %) - počet článků univerzity publikovaných v akademických časopisech, které jsou zaindexovány v databázi Scopus, normalizováno podle oboru a velikosti univerzity

Citations (Citace)

Vyjadřuje výzkumný vliv; tvoří 30 % výsledku.

  • role univerzity v šíření nových znalostí a vědomostí, ukazatel toho, do jaké míry univerzita přispívá k lidskému vědění
  • sleduje průměrný počet ocitování publikací univerzity
  • data jsou normalizována celkovým počtem publikací univerzity a tak, aby se zohlednil citační objem mezi jednotlivými vědními oblastmi

International outlook (Mezinárodnost)

Zahrnuje zahraniční zaměstnance, studenty, výzkum; měření schopnosti univerzity přitáhnout studenty a akademiky z jiných zemí = klíč k úspěchu na poli světového výzkumu; tvoří 7,5 % výsledku.

  • Proportion of international students (2,5 %) - poměr zahraničních studentů
  • Proportion of international staff (2,5 %) - poměr zahraničních zaměstnanců 
  • International collaboration (2,5 %) - mezinárodní spolupráce; podíl všech univerzitních publikací ve výzkumných časopisech, které mají alespoň jednoho zahraničního spoluautora. Indikátor je normalizován na základě oborového zaměření univerzity; využívá pětileté období stejně jako kategorie citací

Industry income (Příjem z průmyslu)

Představuje transfer znalostí; tvoří 2,5 % výsledku.

  • schopnost univerzity pomoci průmyslu s inovacemi, vynálezy
  • sleduje, jaký má univerzita výzkumný příjem z průmyslu v poměru ku počtu zaměstnanců, normalizováno za použití parity kupní síly

Kromě hlavního žebříčku World University Rankings poskytuje Times Higher Education také regionální a tematické žebříčky (např. the THE Asia University Rankings, the THE Latin America University Rankings, the THE Young University Rankings) + 11 samostatných oborových žebříčků z těchto oblastí: inženýrství, informatika, obchod a ekonomie, biologie, zdravotní vědy, psychologie, právo, vzdělávání, fyzika, společenské vědy, umění a humanitní vědy.

2020-methodology-no-text_cropped

Obrázek 1 Sledované indikátory; Zdroj: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/world-university-rankings-2020-methodology 

U-Multirank

Žebříček U-Multirank vznikl v roce 2014 z iniciativy Evropské komise a je vyvíjen a veden nezávislým konsorciem se zástupci vysokoškolského vzdělávání z Německa, Nizozemska a Španělska. Je financován Evropskou komisí (z programu Erasmus+), Bertelsmannovou nadací a bankou Santander.

U-Multirank nevypočítává celkové skóre univerzity, ale pohlíží na její nejrůznější aspekty, které hodnotí odděleně. Dovoluje uživatelům vytvořit si vlastní žebříček výběrem indikátorů podle vlastních preferencí. Výsledkem tedy není jednotný žebříček s pevně daným pořadím univerzit, ale momentální porovnání institucí podle vybraného aspektu.

Srovnává více než 1700 univerzit z 96 zemí světa.

Žebříček je orientován na cílovou skupinu studentů, kterým poskytuje přehled kritérií pro výběr vhodné univerzity ke studiu.

Sledované indikátory

U-multirank VŠB
Hodnocení VŠB-TUO v U-Multirank za rok 2019

Žebříček U-Multirank sleduje pět hlavních indikátorů:

  • teaching and learning,
  • research,
  • knowledge transfer,
  • international orientation,
  • regional engagement.

V každém z indikátorů se univerzita umisťuje na stupnici od A (velmi dobrý) po E (slabý). Tento výsledek se vztahuje ke vzdálenosti obdrženého skóre instituce od průměru tvořeného výsledkem všech zapojených institucí. Každý výsledek je vyjádřen touto známkou + konkrétní vypočítanou hodnotou.

Zdroje dat

Žebříček sbírá data z více zdrojů a několika způsoby, např. je použito:

  • sebehodnotících zpráv univerzit (univerzity, které chtějí v žebříčku figurovat, musí veškerá data poskytnout samy prostřednictvím online dotazníku; po kontrole a případné opravě dat je vypočítáno skóre jednotlivých indikátorů),
  • plošného průzkumu mezi studenty (průzkumy se týkají spokojenosti se studijním programem),
  • bibliometrických dat z Web of Science (konkrétně ze Science Citation Index Expanded, Social Sciences Citation Index a Arts & Humanities Citation Index),
  • dat o patentech (zdrojem dat je zde databáze PATSTAT).

Základní dělení univerzit

Sledované univerzity si lze v základním dělení rozdělit do žebříčků podle oborů, podle zemí, zvlášť je vydělen žebříček nejlepších univerzit, vlastní sestavený žebříček nabízí řazení podle oborů, názvů, celkový žebříček, a srovnání vlastní univerzity s jinými.

Předpřipravené žebříčky

  • Research and Research Linkages Ranking
  • Economic Engagement Ranking
  • Applied Knowledge Partnership Ranking
  • International Orientation Ranking
  • Applied Knowledge Partnerships Ranking
  • Universities of Science and Technology Ranking
 Více informací viz https://www.umultirank.org/

U.S. News & World Report Best Global Universities Rankings

Autorem žebříčku je americká zpravodajská společnost U.S. News & World Report (sekce Education), je sestavován od roku 2014.

Prezentované výsledky se z velké části zakládají na údajích z databáze Clarivate Analytics InCites, dále pak na výsledcích rozsáhlého průzkumu o reputaci jednotlivých univerzit a jejich programů.

Sledované indikátory

Žebříček pracuje se seznamem 13 indikátorů, kterým přiřazuje různou váhu.

Indikátory jsou rozděleny do tří oblastí:

  1. reputace,  25 %
    1. Global research reputation, 12.5 %
    2. Regional research reputation, 12.5 %
  2. bibliografické indikátory, 65 %
    1. Publications, 10 %
    2. Books, 2.5 %
    3. Conferences, 2.5 %
    4. Normalized citation impact, 10 %
    5. Total citations, 7.5 %
    6. Number of publications that are among the 10% most cited, 12.5 %
    7. Percentage of total publications that are among the 10% most cited, 10 %
    8. International collaboration – relative to country, 5 %
    9. International collaboration, 5 %
  3. vědecká excelence, 10 %
    1. Number of highly cited papers that are among the top 1% most cited in their respective field, 5 %
    2. Percentage of total publications that are among the top 1% most highly cited papers, 5 %