V Ostravě od roku 1945
V roce 1945 VŠB přesídlila do Ostravy, a tak došlo i k přestěhování knihovny, která byla umístěna v tehdejší budově Hornické fakulty ve Slezské Ostravě. Z původní příbramské rektorátní knihovny vznikla Ústřední knihovna VŠB-TUO s fondem čítajícím na 9 tisíc svazků, mezi nimiž je i řada starých tisků (knih vydaných do roku 1800).
Nejvzácnější a nejstarší tiskem ve fondu ÚK je kniha Georgii Agricolae De re metallica libri XII, vydaná latinsky v roce 1561 v Basileji u Frobenia.
V Příbrami a později i v Ostravě měla většina kateder své vlastní knihovny, jejichž fondy byly doplňovány na základě potřeb z vlastních finančních prostředků jednotlivých pracovišť.
V průběhu 50. let 20. století se postupně začalo přecházet na systém jediné – ústřední – knihovny, původně jen způsobem nákupu nových přírůstků, ale nakonec i umístěním fondů, kdy katedry postupně předaly knihovně všechny své fondy a ta se stala jedinou knihovnou na VŠB.
Časem sice došlo ke znovuobnovení knihoven i na katedrách, avšak fondy katederních knihoven jsou nakupovány i evidovány v Ústřední knihovně a katedrám zapůjčeny formou časově neomezené výpůjčky.
Změny umístění knihovny
Ústřední knihovna se původně nacházela v budově Hornicko-geologické fakulty ve Slezské Ostravě. Zde byly umístěny nejen fondy, ale i všechna pracoviště knihovny a výpůjční oddělení.
S rozvojem VŠB a výstavbou nového areálu školy v Ostravě-Porubě docházelo postupně i ke změnám v umístění knihovny.
- v 70. letech 20. století byla vybudována některá pracoviště Ústřední knihovny v Ostravě-Porubě (studovna časopisů, studovna a čítárna Ústavu marxismu-leninismu)
- začátkem 80. let vznikla studovna na Ekonomické fakultě, která vzhledem k velmi omezeným prostorovým podmínkám plnila pouze funkci příruční knihovny ekonomické literatury.
V r. 1983 byl prostor rozšířen a 22. dubna v místnosti C 350 byla slavnostně otevřena Studovna ekonomické literatury s provozní dobou každé úterý a pátek od 8:00 do 11:30 a od 12:30 do 14:30.
V roce 1982 bylo vzhledem k havarijnímu stavu budovy Hornicko-geologické fakulty (vlivy poddolování) rozhodnuto o přestěhování části knihovny do areálu kolejí v Ostravě-Porubě.
- Ústřední knihovně byl přidělen tzv. Dům služeb, v němž byla umístěna provozní pracoviště knihovny a nově vybudovaná studovna pro potřeby studentů ubytovaných na kolejích
- v objektu budovy C kolejí byly využity přízemní prostory pro výpůjční oddělení a uložení fondů povinné a doporučené studijní literatury
Hlavní část fondů knihovny zůstala i nadále umístěna v budově na Slezské Ostravě.
Roztříštěnost pracovišť a hlavně dislokace skladů značně zkomplikovala především výpůjční služby Ústřední knihovny. Většina rozsáhlého fondu se tak stala uživatelům nepřístupnou. Vzdálenost tohoto skladiště od ostatních pracovišť knihovny i celé VŠB způsobila, že své rozsáhlé fondy zde uložené mohla knihovna zpřístupnit jen úzkému okruhu uživatelů, především z řad zaměstnanců školy.
Vybudování nové budovy knihovny
Prostorové problémy vedly nakonec ke komplexnímu řešení situace, jímž bylo rozhodnutí o výstavbě nové budovy pro knihovnu v areálu VŠB v Ostravě-Porubě.
- 1985 byl dokončen prováděcí projekt
- v dubnu 1986 byla zahájena stavba
- 1989 plánované dokončení
- 1991 dokončení stavby