Repozitář DSpace VŠB-TUO se stal jedním ze zdrojových systémů, které integruje portál studijní literatury E-výuka.
V repozitáři jsou pro ukládání studijních materiálů (textů, prezentací, video a audio záznamů aj.) vytvořeny sbírky (kolekce) pod jednotlivými fakultami a samostatně také pro celoškolské katedry.
Kolekce studijní materiály jednotlivých fakult
Poznámka: Nebo využijte rozcestník Studijní materiály pro portál E-výuka.
Jak uložit studijní materiál do repozitáře?
- Je potřeba se přihlásit do repozitáře svým osobním jménem a LDAP heslem.
- Po přihlášení do patřičné kolekce je možné založit nový záznam ukládaného dokumentu přes nabídku "Zaslat do této kolekce nový záznam", který se nachází v každé kolekci, do níž má uživatel právo založit nový záznam. Stejně tak je možné se dostat k založení záznamu přes nabídku "Můj účet" a složku "Příspěvky" v pravém navigačním sloupci na úvodní stránce repozitáře.
- Vkládací formulář obsahuje několik polí popisných metadat, které je nutné vyplnit (název dokumentu, jméno a příjmení autora/ů, rok vydání nebo vzniku dokumentu aj.; z autoritního rejstříku je potřeba vybrat studijní program/obor/předmět - tyto údaje slouží k propojení uloženého dokumentu v DSpace s portálem E-výuka.
- Je potřeba zvolit, pro koho bude uložený dokument dostupný, zda
- bez omezení pro kohokoli (openAccess),
- po přihlášení pro interní uživatele VŠB-TUO (restrictedAccess),
- po uplynutí časového embarga bez omezení pro kohokoli (embargoedAccess),
- nikomu pouze administrátorům systému DSpace (closedAccess).
- Poznámka: Pokud je do repozitáře k záznamu ukládáno více souborů, pak je možné nastavit různá přístupová práva ke každému z nich.
- V případě volby přístupu k plnému textu dokumentu bez omezení (openAccess) je nutné zvolit jednu z veřejných licencí (nejlépe Creative Commons) - viz níže.
Typy dokumentů vhodných pro uložení do repozitáře
Pro účely portálu E-výuka mezi vhodné typy dokumentů k uložení do repozitáře DSpace VŠB-TUO patří:
- dokumenty, které mají již finální podobu a nepotřebují častou aktualizaci,
- dokumenty textové povahy - ucelené texty určené k samostudiu - např. skripta, powerpointová prezentace,
- audio a audiovizuální dokumenty - video, audio nahrávka přednášky,
- k hlavní textové části mohou být připojeny přílohy (obrázky, tabulky aj.).
Formáty souborů
- preferovaných typem ukládaného souboru je PDF,
- další typy podporovaných formátů: Word, Excel, PowerPoint, Gif, JPEG, Latex aj.
- Poznámka: do repozitáře lze nahrát soubory nejrůznějších formátů, ty standardní jsou interním systémem plně podporované z hlediska dlouhodobé archivace (long-term preservation).
Formální náležitosti souborů
Soubor ukládáný do repozitáře by měl splňovat několik formálních náležitostí - např. by měl obsahovat údaje k identifikaci a následnému bibliografickému popisu dokumentu:
- titulní stranu s údaji:
- název dokumentu, případně zpřesňující podnázev dokumentu (formálně oddělený od názvu dvojtečkou s pravostrannou mezerou),
- jméno a příjmení autora/ů,
- afilaci autora/ů,
- nebo název organizace, která dokument vytvořila,
- rok vzniku dokumentu,
- název nakladatele, pokud bylo dílo vydáno.
- rub titulního listu (následující stranu, nebo poslední stranu - tiráž) s údaji:
- autorskoprávní ujednání - značku © a jméno a příjmení autora, za čárkou rok vzniku/vydání díla
- zvolenou licenci Creative Commons
- Poznámka: Může se jednat také o dokument, vydaný např. VŠB-TUO nebo jiným nakladatelem, pak by rub titulního listu nebo tiráž měla obsahovat název nakladatele, číslo ISBN dokumentu - pokud bylo přiděleno.
Autorská práva
Při rozhodování, zda je dokument vhodný pro vložení do repozitáře DSpace VŠB-TUO, je nutné zohledit otázku, zda vkladatel má právo dokument do repozitáře uložit a jeho prostřednictvím šířit, čili zda nedochází k porušení majetkových práv (práva autora/nakladatele dílo užít - rozšiřovat).
Otázka majetkových práv se týká obzvláště děl již publikovaných (vydaných) nakladatelem a to i v případě, že se jedná o elektronické vydání díla. Stejně tak opatrně je potřeba přistupovat k neomezenému šíření digitalizovaných děl vydaných původně tiskem.
Zjednodušeně lze doporučit - postupovat při ukládání dokumentů do repozitáře DSpace VŠB-TUO takovým způsobem, že je tak vždy činěno se souhlasem autora/ů a nakladatele.
Podrobněji k vybraným paragrafům autorského zákona, viz samostatná webová stránka.
Licence Creative Commons
Veřejné licence Creative Commons jsou integrovány do českého právního řádu a jsou implementovány v souladu s českým autorským zákonem. Stručně je lze charakterizovat tak, že definují vztah autora, jeho díla a uživatelů v souvislosti s právem dílo užít (číst, stahovat, šířit, modifikovat apod.).
Nositel autorských práv k dílu by měl stanovit v případě vystavení díla v prostředí internetu, např. jeho uložením do repozitáře, jaké možnosti (licenční ujednání) poskytuje uživatelům.
Při volbě open access režimu šíření díla (sdílení bez omezení pro kohokoli) je potřeba stanovit podmínky využívání díla - doporučeným způsobem jsou licence Creative Commons, viz podrobněji na samostatné webové stránce.