Platnost příspěvku skončila 22. 3. 2024!

Úvod do problematiky perzistentních identifikátorů (PIDs)

22. 3. 2024, 10:00 - 12:00
Pozvánka na online přednášku

pátek | 22. 3. 2024 | 10:00-12:00 | registrace >>

Anotace:

Perzistentní identifikátory (PIDs) jsou základním stavebním kamenem k naplňování FAIR principů. Jejich efektivní využívání může výrazně zjednodušit sdílení výsledků výzkumu. Školení vysvětlí, co jsou perzistentní identifikátory, představí jejich typy a vysvětlí jejich využití v různých fázích výzkumného cyklu. Bude představena podpora zavádění perzistentních identifikátorů na národní úrovni do českého prostředí výzkumu, vývoje a inovací. Lektorky se dále zaměří detailněji na představení identifikátoru výzkumníků a výzkumnic ORCID iD a na to, jak ho lze nejlépe využít ve vědecké kariéře.

Přínos pro účastníky:

Účastníci školení získají základní pochopení role perzistentních identifikátorů v systému vědecké komunikace. Dozvědí se o tom, jak je implementace identifikátorů v České republice podporována. Naučí se prakticky, co nejlépe pro své potřeby využít identifikátor osob – výzkumníků a výzkumnic ORCID iD.

Jazyk: čeština

Předpoklady: zájem o komunikaci v oblasti vědy a výzkumu

Lektorky:

Mgr. Petra Černohlávková, Národní technická knihovna