-
Definice zlaté cesty otevřeného přístupu
Zlatou cestu otevřeného přístupu (Gold Open Access) představuje publikování v odborných recenzovaných časopisech s okamžitým otevřeným přístupem.
- vydavatel, který vytváří konečnou publikovanou formu článku (tj. obvykle PDF), dá tuto konečnou verzi volně k dispozici
- pro pokrytí nákladů na zveřejnění článku v otevřeně přístupném časopise však zpravidla vydavatel požaduje po autorovi úhradu poplatku (tzv. article processing charges, APCs).
- platba spojená s publikováním se přesouvá na autory ze čtenářů, kteří jinak hradí tyto náklady v předplatném
- publikační poplatky (APCs) obvykle hradí univerzita nebo výzkumná organizace autora (autorů), nebo subjekt financující výzkum (grantová agentura)
- vycházejí však i otevřené časopisy, které tyto poplatky od autorů nevyžadují (vydávané univerzitami, vědeckými společnostmi či neziskovými organizacemi apod.)
Transformace na gold open access
Významné vědecké, výzkumné organizace, grantové agentury, knihovní konsorcia a vydavatelé prosazují změnu modelu vydavatelského průmyslu vědecké literatury na model zlatého otevřeného přístupu.
Cílem je jednak zajistit kýžený okamžitý otevřený přístup k výsledkům vědy a výzkumu a jednak udržitelnost vydavatelského průmyslu. Dle studie White Paper Max Planck Digital Library je v celém publikačním systému dost peněz na to, aby ke změně mohlo dojít bez dalšího nárůstu výdajů z veřejných zdrojů.
Transformaci na gold open access prosazují dvě stěžejní iniciativy:
- OA2020 jejímž cílem je transformace stávajícího publikačního systému nahrazením modelu předplatného novým obchodním modelem, který zajistí, aby výsledky vědy a výzkumu byly otevřeně přístupné, znovu využitelné a aby cenový model za tento způsob šíření byl transparentní a ekonomicky udržitelný.
- cOALition S a její Plan S spolupracuje s OA2020 a jedná se o iniciativu významných grantových agentur, které financují výzkum. Jejich cílem je dosáhnout od rok 2021 toho, aby všechny vědecké publikace, které jsou výsledkem výzkumu veřejných i privátních grantů poskytovaných národními, regionálním nebo mezinárodními radami a poskytovateli, byly publikovány bez časového embarga v otevřených časopisech, na otevřených platformách a/nebo v otevřených repozitářích.
ESAC
Knihovní konsorcia vyjednávají s jednotlivými vydavateli nové tzv. transformativní smlouvy s licenčními podmínkami, které výrazným způsobem zohledňují vzrůstající produkci článků publikovaných v režimu open access. Přehled vyjednaných smluv se základní informací o typu smlouvy poskytuje databáze ESAC.
České národní licenční centrum CzechELib do databáze ESAC uložilo několik vyjednaných smluv, pro VŠB-TUO je relevantní smlouva s vydavatelem IEEE. V rámci této smlouvy mohou autoři VŠB-TUO po přijetí článku u IEEE využít slevy na poplatky APC a několik voucherů na úplné proplacení publikačních poplatků. Žádost o vyřízení úhrady APC se vyřizuje přímo v prostředí redakčního systému RightsLink.
OpenAPC
Při vyjednávání s vydavateli o nových podmínkách se zohledněním modelu open access je nezbytné mít přehled o celkových příjmech, které vydavateli plynou z plateb za otevřeně publikované články (tzv. article processing charges, APC). K monitorování plateb APC slouží mezinárodní databáze OpenAPC.
VŠB-TUO zasílá data APC do databáze OpenAPC od roku 2020, viz podrobněji v článku na blogu ÚK.
-
Otevřené časopisy
- BioMed Central;, vydavatel recenzovaných OA časopisů (součást vydavatelství Springer); více než 60% titulů s impakt faktorem (dále jen IF; údaje z 2015 JCR Science Edition a 2015 JCR Social Science Edition)
- Co-Action Journals; (časopisy; třetina titulů s IF)
- Copernicus Publications; (časopisy; polovina titulů s IF)
- Frontiers; a community-oriented open-access academic publisher and research network (časopisy; třetina titulů s IF)
- Hindawi; vydavatel recenzovaných OA časopisů (13% titulů s IF)
- MDPI - Open Access Publishing; (časopisy; 17% titulů s IF)
- PLOS; (Public Library of Science), vydavatel recenzovaných OA časopisů (tituly s IF)
- SciELO; The Scientific Electronic Library Online, elektronická knihovna vědeckých časopisů vydávaných v Brazílii a dalších zemích Jižní Ameriky a Střední Ameriky; plné texty jsou otevřeně přístupné
- SciELO South Africa; otevřeně přístupné časopisy z JAR
-
Megajournals
Mega-časopisy jsou otevřeně přístupné recenzované časopisy vydávané pouze online, jejichž obsah pokrývá velmi širokou vědecko-výzkumnou oblast.
- ACS Central Science; a multidisciplinary journal that aims to publish articles of exceptional quality and interest to the broad chemistry and scientific community (ISSN 2374-7951); ACS (American Chemical Society) Publications
- ACS Omega; (ISSN 2470-1343)
- AIP Advances; a peer-reviewed, fully open access, online-only journal, covering all areas of physical sciences in applied, theoretical, and experimental research (ISSN 2158-3226); AIP Publishing
- Biology Open (BiO); an online Open Access journal that publishes peer-reviewed original research across all aspects of the biological sciences (ISSN 2046-6390)
- BMJ Open; an online, open access journal, dedicated to publishing medical research from all disciplines and therapeutic areas (ISSN 2044-6055)
- APL Materials; an open access journal featuring original research on significant topical issues within the field of materials science (ISSN 2166-532X); AIP Publishing
- Chemical Science; an Open Access journal published by The Royal Society of Chemistry (ISSN 2041-6539)
Collabra ; an Open Access journal that shares not only the research but also the value created by the academic community published by the University of California Press (ISSN 2376-6832)- Cureus; a medical journal for a new generation of doctors and patients (ISSN 2168-8184)
- Ecosphere; (ISSN 2150-8925); ESA
- eLIFE, Scope of the journal; (ISSN 2050-084X)
- F1000Research; An innovative Open Access journal offering immediate publication and open peer review
- G3: Genes, Genomes, Genetics;
megajournal vědecké společnosti Genetics Society of America (ISSN 2160-1836) - GigaScience; open-access open-data journal, 'big-data' studies from the entire spectrum of life and biomedical sciences, part of BioMed Central; (ISSN 2047-217X)
Heliyon ; nový multioborový otevřený časopis, jehožvydavatelem je společnost Elsevier- IEEE Access;
megajournal vědecké společnosti IEEE (ISSN 2169-3536) - The Journal of Engineering (JoE);
megajournal vědecké společnosti The Institution of Engineering and Technology, IET (ISSN 2051-3305) - mBio®;
megajournal vědecké společnosti American Society For Microbiology, ASM (ISSN 2150-7511) - Optics Express (OpEx); publishes peer-reviewed articles that emphasize scientific and technology innovations in all aspects of optics and photonics (ISSN 1094-4087)
- Open Biology;
megajournal The Royal Society (ISSN 2046-2441) - Palgrave Communications; the first
high quality open access journal for original peer-reviewed research across all areas of the humanities, the social sciences and business (ISSN 2055-1045) - PeerJ; (ISSN 2167-8359)
- PeerJ Computer Science; (ISSN 2376-5992)
- PeerJ PrePrints; (ISSN 2167-9843)
- PLOS ONE; (ISSN 1932-6203)
- Royal Society Open Science; (ISSN 2054-5703)
- SAGE Open; (ISSN 2158-2440)
- Scientific Reports; a primary open access research publication from the publishers of Nature, covering all areas of the natural and clinical sciences (ISSN 2045-2322)
- Scientific World Journal;(ISSN 1537-744X)
- SpringerPlus;(ISSN 2193-1801)
- The Winnower; otevřená publikační
platforma , která využívá open post-publication peer review (otevřené recenzní řízenípo zveřejnění příspěvku); témata (ISSN 2373-146X)
-
Otevřené časopisy tradičních vydavatelů
- BioOne Open Access Collection; BioOne je publikační platforma pro časopisy a knižní edice od různých vydavatelů
- Cambridge University Press: 53 otevřených časopisů
- De Gruyter Open
- EDP Open
- Elsevier Open Access Journals
- Karger Open access
- Oxford University Press: Oxford Open: Fully Open Access Journals
- SpringerOpen Journals
- SpringerLink: searching within the Open Access Articles package
- Taylor & Francis Open journals (236 časopisů)
- Thieme Open (53 časopisů)
- Wiley Open Access Journals
-
Hybridní časopisy
Hybridní časopisy jsou:
- primárně dostupné na základě předplatného
- jejich vydavatelé získávají finanční prostředky z předplatného
- současně však nabízejí autorům možnost zaplatit za otevřený přístup ke svému článku čtenářům i mimo okruh předplatitelů
- umožňují otevřený přístup pouze k těm článkům, za které autoři zaplatili vydavatelem požadovaný poplatek (APC)
- nejde o otevřeně přístupné časopisy, nýbrž o otevřeně přístupné články
- ostatní články jsou jinak běžně přístupné jen předplatitelům nebo po zaplacení přístupu k vybranému článku
- Model hybridních časopisů zavedli tradiční komerční vydavatelé také jako reakci na politiky poskytovatelů finančních prostředků na výzkum
- poskytovatelé vyžadují, aby články, jež jsou výsledkem řešení projektů, byly otevřeně přístupné
- cílem je umožnit autorům, aby tyto podmínky splnili
- současně jde o snahu vyjít vstříc potřebě autorů publikovat v renomovaných časopisech
Hybridní model publikování je některými vydavateli považován za přechod k budoucímu otevřenému přístupu.
- American Chemical Society: ACS AuthorChoice
- American Institute of Physics: Author Select® — An Open Access Initiative
- Cambridge University Press: Cambridge Open access; 315 hybridních časopisů
- Elsevier: Contains Open Access
- Oxford University Press: Oxford Open
- Palgrave Macmillan: Palgrave Open
- SAGE: SAGE Choice
- SPIE: Gold Open Access for SPIE Journals
- Taylor & Francis: Taylor & Francis Open Select journals
- Wiley: OnlineOpen
-
Double dipping
Double dipping znamená finanční příjem za tutéž věc či službu ze dvou různých zdrojů.
K double dipping dochází u obchodního modelu hybridních časopisů, kde jsou náklady na publikování téhož článku hrazeny dvakrát:
- jednou prostřednictvím předplatného na časopis jako celek
- současně také prostřednictvím poplatků od autorů (APCs) u článků, jejichž autoři si přejí, aby byl k jejich článků otevřený přístup
Vydavatel, který nepraktikuje double dipping, by měl vzít v úvahu podíl příspěvků publikovaných jako otevřeně přístupné při stanovení výše předplatného v příštím roce.
Financování publikačních poplatků
Autoři mohou financovat publikační poplatky (APCs) např. z finančních prostředků určených na výzkum (z grantu) nebo z finančních prostředků svého pracoviště.
Poskytovatelé nebo výzkumné organizace provozují pro účely hrazení APC fondy.
IEEE
de Gruyter
Od června roku 2020 podepsala VŠB-TUO smlouvu s vydavatelem de Gruyter, díky níž autoři VŠB-TUO získávají slevu 15 % na publikačním poplatku v otevřených časopisech a také tzv. hybridních časopisech, tj. předplácených časopisech, které umožňují publikovat otevřeně jednotlivé články při uhrazení publikačního poplatku (article processing charge, APC) ve výši 2000 EUR. U otevřeně přístupných časopisů (gold open access časopisů) je výše APC uvedena na webové stránce jednotlivého časopisu.
MDPI Institutional Open Access Program
Od roku 2019 se VŠB-TUO stala členem programu vydavatele MDPI Institutional Open Access Program.
Díky členství získávají autoři VŠB-TUO slevu 10 % na publikačních poplatcích (article processing charges, APCs), která je automaticky uplatněna, pokud je poplatek APC vydavatelem účtován autorovi z VŠB-TUO.
Administrace účtu MDPI – Institutional Open Access Program
- Ústřední knihovna VŠB-TUO má přístup do admin účtu MDPI – Institutional Open Access Program.
- Admin účet zobrazuje přehled všech článků vydaných v časopisech MDPI, tříděný podle vydaných článků a článků připravovaných k vydání.
- Přehled článků lze exportovat v souboru Excel.
- V přehledu jsou dostupné údaje:Journal Name, Manuscript ID, Manuscript Title, Article Type, Manuscript Status, Submission Date, Acceptance Date, Publication Date, DOI, Web Link, Section, Special Issue, Author(s) Name(s), Author E-Mail, Corresponding Author, Corresponding Author E-Mail, Journal APC in CHF, Journal APC, IOAP Discount, Invoiced Amount in CHF, Actual Invoiced Amount, Prepaid Amount, Invoice Sent To.
- ÚK dostává také e-mailovou notifikaci ze redakčního systému (submishion system) o nově zaslaném článku s informacemi: bibliografické údaje, datem zaslání článku, částkou za publikační poplatek a informací, komu bude publikační poplatek fakturován.
- V admin účtu si lze nově zaslané články zobrazit.
Podrobněji k programu v článku na blogu ÚK.
SCOAP3
SCOAP3 – Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics
Jedná se o partnerské sdružení více než 3 tisíc knihoven, grantových agentur a výzkumných center ze 44 zemí. Sdružení spolupracuje s významnými vydavateli na tom, aby klíčové časopisy z oboru High-Energy Physics byly dostupné v režimu open access a přispívající autoři, aby nemuseli hradit publikační poplatky (APCs).
SCOAP3 hradí centrálně vydávání článků v časopisech vydavatelům a vydavatelé snižují cenu předplatného časopisů adekvátně podle uhrazených plateb za APCs.
Program SCOAP3 pokrývá i plně otevřeného časopisy.
Autorům v programu SCOAP3 zůstávají plná autorská majetková práva při využití licence Creative Commons - CC-BY, která umožňuje textové a datové vytěžování.
Články pokrývané programem SCOAP3 jsou volně dostupné v repozitáři i na webových platformách vydavatelů.
Česká republika v SCOAP3
Česká republika se podle statistiky dostupné na webu SCOAP3 podílí 4 procenty publikovaných článků.
Národní technická knihovna je členem konsorcia SCOAP3 za ČR.
VŠB-TUO předplácí od roku 2018 časopisy American Physical Society. Tím se VŠB-TUO stala také organizací, která hradí určitý finanční příspěvek do programu SCOAP3.
-
Fondy na podporu publikování v otevřených časopisech
- Compact for Open-Access Publishing Equity (COPE)
- Cornell Open-Access Publication Fund
- ESAC initiative
- MIT Open Access Publishing Fund
- Open Access Publishing Fund Pilot (The University of California, UC Libraries)
- Open Publishing Support Fund (University Libraries - University of Tennessee, Knoxville)
- The Potential Role for Intermediaries in Managing the Payment of Open Access Article Processing Charges (APCs) (PDF), (Research Information Network)
Otevřeně přístupné knihy
Vedle otevřených iniciativ pro časopisy se rozvíjí také platformy a obchodní modely pro vydávání otevřených monografických publikací.
Příkladem za všechny může být progresivní počin MIT Press, nazvaný Works in Progress, který poskytuje prostor pro publikující komunitu a umožňuje kolaborativní způsob tvorby publikace i jejího oponování a komentování před samotným vydáním. Knihy ve stavu přípravy k vydání (Works in Progress) jsou vystaveny na webu. Příkladem může být kniha Open Knowledge Institutions: Reinventing Universities
-
Přehled vydavatelů a agregátorů otevřeně přístupných knih
- Bookboon – otevřeně přístupné knihy (učebnice) autorů z evropských univerzit
- JSTOR Open Content - agregátor otevřených zdrojů - knih a časopisů
- MDPI Books
- MIT Press Open
- InTechOpen – vydavatel otevřeně přístupných knih
- OAPEN Library (Open Access Publishing in European Networks)
- Open Book Publishers
- Open Humanities Press
- Open Knowledge Repository – Books – otevřeně přístupné knihy World Bank
- OpenEditions Books - otevřeně přístupné knihy z oblasti společenských a humanitních věd (ve francouzštině, španělštině a angličtině)
- O'Reilly Open Books
- SpringerOpen books
- UCL Press - (University College London)
- Unglue.it - knihovna otevřeně přístupných knih z digitalizačního projektu Gutenberg a databáze DOAB, převážně beletrie, ale také z oblasti historie, sociologie, přírodních a technických věd,
-
Přehled platforem
- Redakční systém Actavia – journal management and publishing system (Open Source)
- Ambra – journal management and publishing system (Open Source)
- Editoria – open source platforma pro publikování monografií, pokrývající ediční proces
- Manifold – open source platforma pro publikování monografií a jejich webovou prezentaci, podporující otevřené anotování a komentování vydaných publikací, příklad instalace na University of Minesota
- Public Knowledge Project (PKP)
- Open Journal Systems (OJS) – journal management and publishing system (Open Source), verze 3
- OJS Documentation
- Open Monograph Press (OMP) – open source softwarová platforma pro správu redakčního workflow pro potřeby vydávání monografií, sborníků, aj. knižních publikací
- Open Conference Systems (OCS) – webový publikační nástroj pro tvorbu kompletního webu konference včetně sborníku příspěvků
- PubPub - platforma pro vydávání časopisů i knih, umožňující doplňovat multimediální obsah, interaktivní diskuze a anotace, analytické nástroje pro přesnější rozhodování o vydávaném obsahu
-
Vybrané české časopisy využívající Open Journal Systems (OJS)
- Acta Polytechnica
- Acta Universitatis Carolinae. Studia
- Acta Universitatis Carolinae. Geographica
- Acta Universitatis Carolinae. Theologica
- Anthropologia integra
- Advances in Electrical and Electronic Engineering
- AntropoWebzin
- Applied and Computational Mechanics
- Cargo. Journal for Cultural / Social Anthropology
- Envigogika
- European Journal of Business and Economics
- European Journal of Environmental Sciences
- European Medical, Health and Pharmaceutical Journal
- Geoinformatics FCE CTU
- GeoScience Engineering
- International Journal of Advances in Telecommunications, Electrotechnics, Signals and Systems
- Journal of Systems Integration
- Mezinárodní vztahy – časopis se zpožděným otevřeným přístupem (2 roky)
- Pro-Fil
- ProInflow
- Social and Natural Sciences Journal
- Tělesná kultura
- TIM ezin
-
Články
EVE, Martin Paul. Co-operating for gold open access without APCs. Insights the UKSG journal [online]. 2015, 28(1), 73-77 [cit. 2018-02-10]. DOI: 10.1629/uksg.166. ISSN 2048-7754. Dostupné z: http://insights.uksg.org/articles/10.1629/uksg.166/
HARNAD, Stevan. No-Fault Peer Review Charges: The Price of Selectivity Need Not Be Access Denied or Delayed. D-Lib Magazine [online]. 2010, 16(7/8), - [cit. 2018-02-10]. DOI: 10.1045/july2010-harnad. ISSN 1082-9873. Dostupné z: http://www.dlib.org/dlib/july10/harnad/07harnad.html
PINFIELD, Stephen, Jennifer SALTER a Peter A. BATH. The “total cost of publication” in a hybrid open-access environment: Institutional approaches to funding journal article-processing charges in combination with subscriptions. Journal of the Association for Information Science and Technology[online]. Wiley, 2015 [cit. 2015-10-20]. DOI: 10.1002/asi.23446. ISBN 10.1002/asi.23446. ISSN 2330-1643. Dostupné z: http://doi.wiley.com/10.1002/asi.23446
WAKELING, Simon, Peter WILLETT, Claire CREASER, Jenny FRY, Stephen PINFIELD, Valérie SPEZI a Pablo DORTA-GONZÁLEZ. Open-Access Mega-Journals: A Bibliometric Profile. PLOS ONE [online]. 2016, 11(11), e0165359- [cit. 2018-02-10]. DOI: 10.1371/journal.pone.0165359. ISSN 1932-6203. Dostupné z: http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0165359
-
Adresáře, webové stránky, příspěvky na blogu aj.
- Australian Open Access Support Group: Addressing the ‘double dipping’ charge
- Cambridge University Press Double dipping policy
- Directory of Open Access Journals – DOAJ, adresář otevřeně přístupných časopisů (včetně časopisů vydávaných v České republice)
- Journal TOCs – obsahy desetitisíců vědeckých časopisů od velkého množství nakladatelů, včetně vybraných otevřených časopisů a hybridních časopisů
- The Open Access Journal Starter Kit
- PeerJ pricing: Pay once, publish for life + What does PeerJ cost versus other journals?
- Quality Open Access Market, služba určená primárně pro autory, kteří chtějí publikovat svůj článek jako otevřeně přístupný v prestižním časopise za rozumnou cenu. OASPA, Open Access Scholarly Publishers Association Knowledge Unlatched, enabling open access for scholarly books; partneři projektu
- Research Libraries UK (RLUK): The costs of double dipping
- ROAD – Directory of Open Access scholarly Resources; adresář je výsledkem spolupráce ISSN International Centre a UNESCO, Global Open Access Portal
- Springer's open access track record
- Tutorial 19b: Open Access definitions and clarifications, part 2: Gold and Green
Do jaké míry je časopis otevřeně přístupný?
HowOpenIsIt?: Open Access Spectrum (OAS) (PDF, version 2.0)
- příručka, která vám odpoví na zdánlivě jednoduchou otázku: Je tento časopis otevřeně přístupný?
- Pokud ano, do jaké míry je otevřeně přístupný?
- Použijte ji, chcete-li porozumět tomu, které složky definují otevřeně přístupný časopis nebo co způsobuje, že je určitý časopis více otevřený než jiný
- ale hlavně, pokud se chcete správně rozhodnout, kde publikovat