Mike Taylor: Open Access is about sharing, unity and sanity, not about money
Otevřený přístup k výsledkům vědeckého výzkumu
-
Definice otevřeného přístupu
Otevřený přístup (Open Access, OA) v nejčistším slova smyslu znamená
- okamžitý volný online přístup k publikacím bez jakýchkoliv poplatků nebo omezení ve vztahu k autorským právům nebo licencím, jak je to obvykle stanoveno ve smlouvách s vydavatelem.
Otevřený přístup se týká vědeckých výstupů, které vědci (autoři) běžně poskytují vydavatelům k publikování bezplatně, bez nároku na honorář. Otevřeně přístupné publikace mohou být distribuovány a využívány ve vědě, výuce a souvisejících oblastech.
Typické vědecké výstupy, kterých se otevřený přístup týká:
- recenzované vědecké časopisecké články a jejich rukopisné autorské verze, preprinty nebo postprinty
- konferenční příspěvky
- monografie
- datové soubory různého typu
Otevřený přístup neznamená:
- publikování vlastním nákladem, tj. že autor využije možností současných technologií a zveřejní (publikuje) článek na svém vlastním webu
- není to tedy cesta, jak se vyhnout recenznímu řízení a běžnému publikačnímu procesu
- nejde o žádný druhořadý způsob publikování, jehož cílem je co nejjednodušeji snížit náklady na publikační proces
Otevřený přístup je v prvé řadě prostředkem pro volné online zpřístupnění výsledků výzkumu celé vědecké komunitě i veřejnosti, která o ně má zájem.
-
Zelená cesta otevřeného přístupu
Zelená cesta otevřeného přístupu (anglicky jsou používány termíny: green open access, green route to open access, author-archived open access apod.)
- autoři publikují v jakémkoliv časopise založeném na předplatném a následně uloží (auto-archivují, angl. self-archiving, self deposit apod.) článek, resp. finální autorskou verzi článku přijatého ke zveřejnění po recenzním řízení, v otevřeném institucionálním nebo oborovém repozitáři
- uložený článek může být okamžitě přístupný bez omezení
- nebo může podléhat embargu vydavatele
Immediate Deposit, Optional Access
Řada univerzit ve svých politikách otevřeného přístupu se přiklání k tzv. ID/OA modelu, Immediate Deposit, Optional Access, kdy je po autorech povinně požadováno uložení rukopisu do repozitáře a volitelně zajištění přístupu k uloženému článku.
- autoři publikují v jakémkoliv časopise založeném na předplatném a následně uloží (auto-archivují, angl. self-archiving, self deposit apod.) článek, resp. finální autorskou verzi článku přijatého ke zveřejnění po recenzním řízení, v otevřeném institucionálním nebo oborovém repozitáři
-
Zlatá cesta otevřeného přístupu
Zlatá cesta otevřeného přístupu (anglicky: gold open access, gold route to open access, gold open access publishing apod.)
- autoři publikují v otevřeném časopise, který poskytuje okamžitý otevřený přístup ke všem článkům na webu vydavatele
- vydavatel může po autorech, jejichž články přijme k publikování, požadovat úhradu poplatků za zpracování článku (angl. article processing charges, APCs)
- publikační poplatky se neplatí vždy, např. je-li vydavatelem univerzita, tj. nekomerční vydavatel
-
Otevřený přístup gratis a libre
Výrazy gratis a libre nepopisují způsoby publikování, ale definují atributy článku, který byl publikován jako otevřeně přístupný.
Gratis otevřený přístup znamená, že článek je přístupný zdarma (free of charge).
- Gratis otevřený přístup odstraňuje finanční bariéry v přístupu k informacím a v zásadě čtenáři poskytuje právo číst, stahovat a tisknout.
Libre otevřený přístup představuje rovněž bezplatný přístup, avšak zdarma a bez dalších překážek publikace je k dispozici i pro další způsoby využívání i opětovné použití.
- Libre otevřený přístup je rozšířen o právo vytvářet kopie, šířit je, prohledávat, propojovat, využívat a vytěžovat.
- Práva na opětovné použití jsou určována příslušnou licencí Creative Commons, zpravidla vyžadující pouze přiznání autorství původních autorů prostřednictvím licence CC-BY.
-
Zpožděný otevřený přístup
Zpožděný otevřený přístup (delayed open access) se vztahuje k časopisům, které jsou primárně přístupné na základě předplatného. Po určité době – zpravidla po 12 měsících od data vydání, po kterou jsou články přístupné jen předplatitelům, je vydavatel otevřeně (volně) zpřístupní.
Na tomto modelu je např. založeno vydávání časopisu Computing and Informatics. Obdobně umožňuje Elsevier volný přístup (free access) k archivům svých vybraných 108 časopisů (k 3. 2. 2018): Open archives.
Výhody otevřeného přístupu
- Otevřený přístup se opírá o tradiční osvědčené formy publikování, avšak umožňuje čtenářům přístup bez poplatků, bez zbytečných finančních bariér.
- Otevřený přístup je v souladu
- s autorskými právy
- s požadavky na kvalitu, prestiž
- s recenzním řízením
- s indexováním
- Otevřený přístup respektuje požadavky na dlouhodobé uchovávání a zpřístupňování publikací i na další služby a funkce spojované tradičně s publikováním vědeckých informací.
-
Výhody otevřeného přístupu
- neomezená (bezplatná) dostupnost kvalitních vědeckých publikací
- rychlé sdílení nových poznatků
- účinná vědecká komunikace
- zviditelnění autorů a výsledků jejich vědecké práce
- větší využívání a větší ohlas publikací
- vyšší dopad publikací, jež jsou výstupem z projektů podpořených veřejnými finančními zdroji
- zviditelnění vědeckých výsledků instituce autorů (univerzity) zvýšení její prestiže
- viz též Open Access benefits
-
Iniciativy otevřeného přístupu
Datum
Název
iniciativy 2017-02-14
2012-09-12
BOIA10 Ten years on from the Budapest Open Access Initiative: setting the default to open
2004-03-16
2003-10-22
Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities
český překlad
textu Berlínskédeklarace : Berlínskádeklarace o otevřeném přístupuke znalostem v přírodních a humanitních vědách (PDF)2003-06-20
2002-02-14
2000-02-15
Politiky otevřeného přístupu
Politiky otevřeného přístupu, zvláště ty, jež zahrnují povinnost (angl. mandate) otevřeného přístupu, zajišťují organizacím, které financují výzkum, že jsou výsledky jimi financovaného výzkumu volně dostupné pro všechny, kdo o ně mají zájem, kdo je v daném okamžiku potřebují.
Vlády se začaly zajímat o otevřený přístup z potřeby ujistit se, že výzkum, který financují, má dopad na společnost, a také díky zjištěním o plýtvání veřejnými zdroji, jež je výsledkem starého systému, ve kterém daňoví poplatníci platí jednou za výzkum a podruhé za přístup k jeho výsledkům.
Vztah k podpoře a prosazování otevřeného přístupu se odráží na různých úrovních a jeho výsledkem je formulace politik a povinností otevřeného přístupu ze strany účastníků procesu vědecké komunikace.
-
Národní politiky OA
Česko
Rada pro výzkum, vývoj a inovace dne 28. února 2014 vzala na vědomí a schválila doporučení (zip; 37,6 kB) vypracovaná pracovní skupinou pro otevřený přístup vedenou prof. Haňkou. Rada doporučuje přijetí národní strategie otevřeného přístupu v ČR v souladu s Doporučením Evropské komise o přístupu k vědeckým informacím a jejich uchovávání.
Dne 14. června 2017 vláda schválila Národní strategii otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím na léta 2017–2020. V usnesení vláda ukládá místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace vypracovat do 31. 12. 2017 Akční plán k Národní strategii otevřeného přístupu ČR k vědeckým informacím.
Od podzimu 2018 se oživila aktivita kolem vytvoření akčního plánu k implementaci Národní strategie OA ČR. Po skončení workshopu projektu Orion dne 25. 9. 2018 proběhla schůzka členů původní pracovní skupiny při TC AVČR a další zainteresovaných osob.Vytvořením akčního plánu byl pověřen ředitel Odboru Rady pro výzkum, vývoj a inovace, ing. Jan Marek, který v lednu 2019 jmenoval užší pracovní skupinu ve složení: Jan Marek, Ing. Martin Svoboda (NTK), dr. Eva Dibuszová (VŠCHT), Mgr. Pavla Rygelová (VŠB-TUO), Ing. Jana Hakenová a Mgr. Jan Hátle (MŠMT), Ing. Leoš Horníček, Ph.D. (AV ČR).
Pracovní skupina vypracovala návrh Akčního plánu, který dne 29. března 2019 schválila RVVI k předložení Vládě ČR (bod 344/A7) a dne 29. dubna 2019 byl Akční plán pro implementaci Národní strategie otevřeného přístupu České republiky k vědeckým informacím na léta 2017–2020 schválen Vládou ČR.
Informace o aktuálním vývoji, viz Stav v ČR na webu openaccess.cz.
Ostatní státy
-
Politiky otevřeného přístupu poskytovatelů financí na výzkum
- Evropská komise
Evropská komise vydavala: DOPORUČENÍ KOMISE ze dne 17. července 2012 o přístupu k vědeckým informacím a jejich uchovávání (2012/417/EU)
Cílem politik otevřeného přístupu je poskytnout čtenářům bezplatně přístup k recenzovaným vědeckým publikacím a údajům z výzkumu v co nejranější fázi jejich šíření a umožnit používání a opakované využívání výsledků vědeckého výzkumu. Tyto politiky by se měly provádět s ohledem na problematiku práv duševního vlastnictví. Politiky otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu by se měly vztahovat na veškerý výzkum financovaný z veřejných prostředků. Očekává se, že tyto politiky zlepší podmínky pro provádění výzkumu tím, že omezí zdvojování úsilí a minimalizují čas strávený vyhledáváním informací a získáváním přístupu k nim. To urychlí vědecký pokrok a usnadní spolupráci v rámci EU i mimo ni. Tyto politiky budou rovněž reakcí na výzvy ke zlepšení přístupu k vědeckým informacím, které vycházejí z vědecké obce.Více informací viz: OA v evropském výzkumném
prostoru - European Research Council: Open Access
- Science Europe: Policy Areas
- Wellcome Trust: Open Access Policy
Příklady
politik - Kanada: Tri-Agency Open Access Policy on Publications
- Norsko: The Research Council of Norway – Open science
- Rakousko: Open Access Policy for FWF-funded projects
- Švýcarsko: Swiss National Science Foundation (SNSF)
- Velká Británie:
Sherpa/Juliet - databázepolitiky otevřeného přístupu poskytovatelů -
Institucionální politiky OA
- CERN: Open Access Policy for CERN Publications
- Massachusetts Institute of Technology: MIT Faculty Open Access Policy
- Princeton University: Open Access Policy
- University of California: Open Access Policy
- Universität Zürich: Open Access
- World Health Organization: WHO policy on open access
European University Association (EUA): Science 2.0/Open Science -
Politiky vydavatelů
- Elsevier: Position Statements
- Springer: Publish open access with Springer
- Taylor and Francis: Open Access
- Wiley: Choose the right open access option for your article
Sherpa/Romeo - databáze postojů vydavatelů k auto-archivaci .