Platnost příspěvku skončila 6. 6. 2021!

Vzdálený přístup k českým technickým normám pro studenty a pedagogy VŠB-TUO

Česká agentura pro standardizaci umožnila vysokým školám technického typu vzdálený přístup k plným textům všech českých technických norem prostřednictvím služby ČSN online.

Ústřední knihovna požádala Českou agenturu pro standardizaci o vzdálený přístup k databázi ČSN online - portálu pro přístup k plným textům všech českých technických norem a technických normalizačních informací. Od pondělí 24.5.2021 bude možné na základě smlouvy s agenturou tuto službu zdarma využívat.

Doposud bylo možné přístup k této placené službě umožnit studentům technických škol na základě předplatného pouze prostřednictvím některých veřejných, univerzitních a dalších knihoven přímo v jejich studovnách. Konkrétně na naší univerzitě ve studovně ÚK v Ostravě-Porubě a na pobočkách na FBI a FAST.

Vzhledem k problematickému přístupu k normám prostřednictvím veřejných či univerzitních knihoven a studoven v době pandemie umožnila v dubnu 2021 Česká agentura pro standardizaci s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vysokým školám technického typu vzdálené využívání databáze ČSN online. Jedná se o takové centrální řešení pro všechny vysoké školy technického typu, aby byly schopny zajistit přístup do této báze všem svým studentům. Studenti, ale i pedagogové tak budou moci nyní tento důležitý zdroj informací využívat ze svého domova, nebo i odjinud na svých (maximálně dvou) k tomu vybraných zařízeních. Normy bude možné pouze číst, nebude možné je tisknout.

Přihlásit se na portál ČSN online bude možné prostřednictvím Shibboleth pomocí jednotného přihlášení VŠB-TUO (osobní číslo a heslo LDAP). Bude však vždy potřeba podrobně si přečíst licenční a technické podmínky pro využívání této služby. Zjistíte zde, co si do svého zařízení musíte nainstalovat, abyste normy mohli číst a jaká pravidla je potřeba dodržovat, aby vám vše fungovalo. Podrobné informace o přístupu k normám a o licenčních a technických podmínkách využívání služby najdete na webu Ústřední knihovny.

Vloženo: 24. 5. 2021
Kategorie:  Aktuality