Cíle kvality Ústřední knihovny pro rok 2020
Mise ÚK
Zajištění informační infrastruktury podporující studijní i výzkumnou činnost univerzity na úrovni srovnatelné se zahraničními standardy.
Vize ÚK
- Podpora studentům poskytováním služeb a zdrojů, které vycházejí vstříc měnícím se informačním potřebám s ohledem na změny v organizaci studia na univerzitě a růst požadavků na zajišťování služeb prostřednictvím nových informačních technologií.
- Účinnější využívání knihovních fondů a služeb, včetně využívání předplácených elektronických informačních zdrojů studenty i zaměstnanci univerzity.
- Zvýšení rozsahu dostupných zdrojů a zlepšení přístupu k nim pro celou akademickou obec.
- Posílení partnerství Ústřední knihovny s pracovišti univerzity, která se věnují oblasti výzkumu, jeho vykazování, monitorování a hodnocení.
- Budování informační a systémové podpory pro publikační činnosti univerzity včetně problematiky open access (otevřeného přístupu k vědeckým publikacím a výzkumným datům).
Klíčové oblasti a činnosti ÚK
V souladu s misí a vizí ÚK jsou stanoveny tyto klíčové oblasti a činnosti:
- Budování informační a propagační podpory na webových stránkách ÚK, facebookovém profilu ÚK a na blogu E-zdroje, rozšíření portfolia tištěných informačních a propagačních materiálů.
- Spolupráce na projektech univerzity zaměřených na informační vzdělávání - rozvojem informačních kurzů, školení a e-learningové podpory v oblasti bibliografických citací a práce s informačními zdroji, propagací elektronických informačních zdrojů, základních a nástavbových služeb knihovny.
- Budování fondů doplňováním knihovních fondů a přizpůsobení jejich akvizice vzdělávacím a výzkumným prioritám univerzity.
- Rozvoj systémové, technické a informační infrastruktury pro poskytování všech typů služeb ÚK včetně obnovy zastarávajících technických zařízení s ohledem na budoucí výměnu informačních systémů.
- Organizační, procesní, technické a finanční zajištění ochrany archivního fondu ÚK.
- Posilování profesních dovedností zaměstnanců ÚK prostřednictvím interních školení, účastí na konferencích a stážích ve vysokoškolských knihovnách domácích i zahraničních zejména v oblasti informační podpory vědy a výzkumu, budování digitálního repozitáře a ochrany knihovních fondů.
- Navázání spolupráce s obory knihovnictví na Slezské univerzitě v Opavě v oblasti odborných praxí.