Březen měsíc čtenářů 2022

BMC 2022

Deskovky

1.–4. 3. 2022, půjčovna ÚK, studovna EKF

Přijďte si potrápit mozky, potrénovat paměť a postřeh, vyzkoušet svou trpělivost a logické myšlení, ale hlavně se přijďte do knihovny bavit.  

Připravili jsme pro vás výběr deskových a karetních her, puzzle i hlavolamy, které budou k dispozici celý první týden v březnu.  

K zapůjčení hry budete potřebovat svůj ISIC / čtenářský průkaz a dobré protihráče.

BLESKOPAMĚŤ - soutěž na procvičení paměti

7.–11. 3. 2022, půjčovna ÚK, studovna EKF

Poměřte se se svými kolegy a kamarády v paměti a staňte se nejlepším Bleskopaměťákem. Kolik slov a výrazů jste schopní si zapamatovat za 60 vteřin? Říkáte si, že to bude brnkačka? Uvidíme.  

Sladká odměna nemine žádného hráče.  Na konci týdne vyhlásíme vítěze soutěže, který se bude moci pyšnit titulem Bleskopaměťák měsíce března.

TRÉNINK PAMĚTI - lekce s trenérkami paměti

7. 3. 2022, 15:00, půjčovna ÚK
21. 3. 2022, 15:00, studovna EKF

Certifikované trenérky paměti Mgr. Monika Oravová a Mgr. Iveta Škapová z Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě vás seznámí s principy a možnostmi trénování paměti. Vyzkoušíte si několik technik k procvičení senzorické, krátkodobé i dlouhodobé paměti a dozvíte se o možnosti využití mnemotechnik pro zapamatování velkého množství informací.

Na lekce je třeba se přihlásit pomocí formuláře.

Amnestie

14.–18. 3. 2022, ÚK a její pobočky

Třetí březnový týden budeme udělovat amnestie. Všichni hříšníci budou mít šanci vyrovnat své knihovní dluhy a resty, vrátit dlouho nevrácené knihy, na které už naběhla pokuta a jsou upomínány. Zcela beztrestně a bez trhání hlav. Zastavte se do knihovny a uvidíme, co se dá dělat.

Amnestie se vztahuje pouze na I. a II. upomínky a na pokuty, které zůstaly na kontě po vrácení knih. Jednotlivé případy se budou posuzovat individuálně.

Knihovní pexeso

21.–25. 3. 2022, ÚK a její pobočky

Pro některé oblíbená hra z dětství, pro jiné třeba úplná novinka. Karetní hra PEXESO, jejíž název je akronymem sousloví ”pekelně se soustřeď”, otestuje nejen vaši schopnost se soustředit, ale i paměť.

Hra je určena pro 2 a více hráčů a poskytne mnoho zábavy.

A to bychom nebyli správní knihovníci, kdybychom si nepřipravili speciální knihovnické pexeso. Máte se na co těšit.

MAJÁLESOVÁ PÁTRAČKA - pátrací hra po knihovně

28.–31. 3. 2022, půjčovna ÚK, půjčovna EKF

Máte rádi úkoly, hádanky a navíc se vyznáte, jak to v knihovně chodí? To si naši pátrací hru užijete na maximum a odměna nebude jen tak ledajaká.

Nejlepší pátrač bude zařazen do slosování o lístky na Majáles Ostrava, který proběhne na Slezskoostravském hradě 13. května 2022. Lístky na Majáles věnovala Alexandra Tomášová, prezidentka Younie, a za to jí patří velký dík.

A něco navíc...

KNIHY K VYPŮJČENÍ

Zaujalo vás téma paměti a jejího tréninku a chtěli byste se dozvědět více? Nechcete nechat svůj mozek jen tak zahálet? Ve fondu knihovny najdete spoustu zajímavé literatury k vypůjčení, které se věnují tomuto tématu.  

O akci Březen měsíc čtenářů

BMC_logo

Březen jako měsíc čtenářů se začal vyhlašovat od roku 2010, kdy navazuje na projekty Březen - měsíc internetu (1998-2008) a Březen - měsíc knihy, který byl poprvé vyhlášen po roce 1955.

Tato celorepubliková událost by měla podpořit čtení a čtenářství. Vyhlašovatelem a zároveň organizátorem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

Ústřední knihovna VŠB-TUO se zapojuje od roku 2018.

ARCHIV

Kontaktní údaje

Bc. et Bc. Zuzana Ulmannová, tel. 597 322 157, místnost A 1305